Listopad je ideálním měsícem pro uložení zahrady do zimního spánku. Postarejte se o trávník, dřeviny i rostliny, ať vám můžou na jaře opět dělat radost. Nevíte, jak na to? Prozradíme vám pár tipů!

1) Shrabejte listí a posekejte trávník

Stromy opadaly a přišel nejvyšší čas posbírat spadané listí a větvičky. Vše pečlivě shrabejte a šoupněte do kompostu. Trávník také naposledy posekejte. Pokud se k zazimování zahrady dostanete až koncem měsíce, s hnojením počkejte na jaro.

Přečtěte si: Kam se spadaným listím? Do kompostu!

2) Schovejte vše, co by zničil mráz

Dejte pod střechu vše, co by překáželo při odklízení sněhu nebo co by mohl poničit mráz. Ze všech nádob vylijte vodu. Ta se při mrazu rozpíná a květináče by popraskaly. Vypusťte sudy na dešťovou vodu a pečlivě uschovejte zahradní hadice.

Vyberte si: Uvažujete o kompostéru? Podívejte se na naši nabídku.

3) Zbavte záhony zbytků rostlin

Pamatujte také na zrytí záhonů a zbavte je zbytečného plevelu. Ostříhejte odkvetlé trvalky a půdu prokypřete, ať lépe vstřebává živiny. Začátkem listopadu ještě můžete zasadit nové trvalky. Rostliny, které máte i přes léto v květináčích, schovejte do sklepa nebo na jiné suché místo.

Zeptejte se: Potřebujete pomoct s výběrem kompostéru nebo sila? Poradíme vám.

4) Nezapomeňte na keře a okrasné stromy

Z keřů a stromů odřízněte nemocné a poškozené části. Naposledy zastřihněte živý plot. Vysoké dřeviny, které by nepřežily větší nános sněhu, pečlivě svažte a ujistěte se, že mají dostatečnou oporu před silným větrem. Nižší keře zahrňte suchým listím a jehličnatými větvičkami.

Se zazimováním zahrady dlouho neotálejte, kdo ví, kdy udeří první mrazíky. Buďte na ně připraveni!

Další tipy o kompostování a péči o zahradu čtěte na našem blogu.