Co s posekanou trávou? Možností máte hned několik. A ta nejvýhodnější? Kompost! Každý hospodář a majitel zahrady to zná. Po posečení sice trávník opět nabyde krásného a upraveného vzhledu, ale pořádná kupa nahromaděné trávy vytvoří nejednu vrásku na čele.

1) Jen tráva nestačí

Na začátek je dobré si uvědomit, že tráva je bioodpad, tudíž by byla velká škoda ji pálit nebo jinak znehodnocovat. Ale nezapomeňte, že samotná tráva vám kompost nikdy nevytvoří! Posekanou trávu musíte prokládat zeminou, větvemi, kartonem nebo shnilým ovocem.

Je pro vás kompostování španělskou vesnicí? Přečtete si pár rad, jak na to!

2) Udržujte správný poměr dusíku a uhlíku

Posekaná tráva má příliš velký obsah dusíku a také vody. Proto do kompostu přidejte i uhlíkatou složku, tj. listí, karton nebo rozlámané větve, aby nedošlo ke samovznícení trávy. Uhlíkatá složka by také měla v kompostu převažovat, a to v poměru 2:1 až 3:1. Jedině tak vám vznikne kompost jako víno.

Potřebujete nový kompostér? Prohlédněte si naši nabídku. 

3) Hnojivo pro vaše stromy a keře

Pokud máte trávy opravdu dostatek, využijte ji jako hnojivo pro zahradní rostliny. Stačí ji rozhodit kolem stromů a keřů a také na záhony. Tráva se postupně rozloží, pohnojí porost a udrží ho bez plevelů. Navíc ochrání povrch zeminy před vysycháním.

Další využití posečené trávy:

Seno pro hospodářská zvířata

Spousta hospodářů nemá dost vlastních zdrojů, proto vám za nabídku sena budou určitě moc vděční. Podarovat můžete také majitele králíků nebo souseda, který chová křečky nebo morčata. Seno totiž může posloužit i jako kvalitní podestýlka.

Mulčovací hmota

K mulčování se doporučuje otava (druhá senoseč), protože má tenčí stonky a jemnější strukturu. Obložte jí rajčata, vinnou révu a jiné rostliny, na které byste běžně použili mulčovací kůru.