Nenechte se odradit ročním obdobím a kompostujte po celý rok. Pokud nemrzne, až praští, a máte kvalitní zahradní kompostér, nemusíte se zamrznutého kompostu vůbec obávat. Stačí mít zásobu suchého materiálu a mikroorganismy správně krmit. Sepsali jsme pro vás pár tipů, jak na to.

Připravte kompost na zimu

Aby byl kompost výživný a funkční, potřebuje žížaly, bakterie a jiné půdní organismy. Ty se během chladných dnů ukrývají v teple. Teplo jim zajistíte tak, že budete kompost i jeho obyvatele pravidelně krmit dostatečným množstvím bioodpadu.

Vytvořte si zásobu suchého materiálu

Až budete na podzim uklízet zahradu, hrabat listí a sbírat větvičky, schovejte si tento suchý materiál na horší časy. Později pak bioodpad, např. zbytky jídla nebo použité ubrousky, prokládejte listím, dřevní štěpkou a kartonem, abyste v kompostu zachovali správný poměr dusíku a uhlíku.

Dodržujte správný postup kompostování

Při kompostování v zimním období je třeba dodržovat správný postup. Nejprve dejte na dno kompostéru suchý materiál (listí, slámu, seno, dřevní štěpku, hobliny, papír), a to do výšky zhruba 20 cm. Na tuto vrstvu pak dejte odpad z kuchyně. Vrstvy postupně střídejte.

Využijte každou přebytečnou slupku

Mikroorganismy potřebují ke správnému fungování vyváženou stravu. Proto je v zimním období, kdy chybí dostatek suchého materiálu, pravidelně krmte zbytky ovoce a zeleniny, kávovou sedlinou, skořápkami, papírovými utěrkami nebo čajovými sáčky. Nezapomeňte ani na odumřelé části pokojových rostlin.

5 tipů pro snadnější kompostování po celý rok

  1. Do kompostu sypejte vždy větší množství odpadu naráz.
  2. Pořiďte si kompostovací koš s větracími otvory, který bude vaším pomocníkem v kuchyni. Až ho naplníte, jeho obsah jednoduše vysypete do kompostéru.
  3. Pokud máte doma krb, přidejte do kompostu i popel ze dřeva.
  4. Čerstvý bioodpad míchejte jen s horní vrstvou kompostu, aby mikroorganismům neuniklo teplo z hlubších vrstev.
  5. Neodhrnujte sníh z okolí kompostéru, chrání ho před prudkými mrazy. Počkejte, až sníh sám roztaje.

Potřebujete nový kompostér? Prohlédněte si naši nabídku.