Podzim je oficiálně tady, listí na zahradě se pomalu hromadí, a tak vyvstává otázka, kam s ním. Spálit? V žádném případě! Nejenže by na vás nejspíš naběhl soused s vidlema, ale také byste se připravili o cennou surovinu. Raději listí šoupněte do kompostu a vyrobte si kvalitní humus.

Založte listový kompost

K založení kompostu vám poslouží téměř jakékoliv spadané listí. Buď ním můžete přikrmit stávající kompost nebo založit nový. Nejprve vytvořte základ z větví nebo suchých částí rostlin, které položíte na dno. Poté střídejte vlhkou a suchou složku kompostu. Do vlhké složky se řadí např. vlhká zemina nebo posekaná tráva. Při střídání vrstev buďte důslední, ať se v kompostu vytvoří správný poměr dusíku a uhlíku. Navrch položte vlhkou část, která celý kompost lehce zatíží. Pro rychlejší výsledky se nebojte použít biologický urychlovač.

Přečtěte si: Užitečné rady, jak založit kompost.

Pozor na listí z ořešáků a břečťan… nebo ne?

Bohužel ne všechno listí je na kompostování nejvhodnější. (A na pálení už vůbec ne!) Pozor si dejte na břečťan a listí z ořešáků. Nemá sice negativní vliv na výsledný efekt kompostu, ale celý proces se minimálně značně zpomalí. Co do kompostu ale opravdu nepatří je listí napadené chorobami nebo škůdci.

Přečtěte si: Kompostér nebo silo – co je lepší?

Nechce se vám hrabat? Nechte listí ležet!

Říká se, že kdo chce, hledá způsoby a kdo nechce, hledá důvody“, ovšem tahle výmluva má svůj smysl. Neshrabané listí totiž poslouží jako přírodní ochrana půdy před zimou a mrazem. Obzvlášť křehké a choulostivé rostlinky vám na jaře poděkují. Tip: navrstvěte listy na sebe a vytvořte tak rostlinám hřejivou přikrývku. Zatěžkat ji můžete např. velkou větví, která odolá i silnějšímu větru. Vytvořená kupička listí možná v zimě poslouží i jako dočasný domov pro ježky.

Zajímají vás další tipy o kompostování? Čtěte náš blog