Pěstuje si někdo z vašich blízkých zeleninu na vlastní zahrádce, o kterou se teprve učí pečovat? Pak je volba vánočního dárku jasná – kompostér. Přečtěte si, jaké jsou jeho hlavní výhody a proč s ním u vánočního stromečku zabodujete u každého zkušeného i začínajícího zahrádkáře.

Škoda každého hnojiva, který skončí v koši

Když začínáme kompostovat, teprve se učíme, jaký odpad patří do kompostéru a jaký do popelnice. Brzy tak zjistíme, že drtivá většina odpadu nám v kompostéru vytvoří spoustu kvalitního hnojiva pro naši zahrádku. Tak nejenže ušetříme za ta kupovaná, ale ještě budeme ekologičtí a šetrní k přírodě, jejíž dary začneme kompostováním naplno využívat.

Co patří do kompostu?

  • slupky z ovoce a zeleniny
  • kávové sedliny a čajové lístky
  • mléčné produkty a ořechové skořápky
  • trus hospodářských zvířat a popel ze dřeva
  • novinový papír, lepenka i papírové utěrky
  • posekaná tráva, listí, třísky a piliny
  • hobliny, kůra, drnové řezy a větvičky

Přečtěte si, jaký kuchyňský odpad schovávat i přes zimu a proč.

Vánoční dárek pro začátečníky i ostřílené zahrádkáře

Kompostování, stejně jako sestavení samotného kompostéru, je velmi snadné. Stačí znát a dodržovat pár základních pravidel. Proto takovou praktickou pomůckou potěšíte jak začínající zahrádkáře, tak zkušené profesionály, kteří si už s kompostem vědí rady, ale třeba jim chybí to správné ohraničení odpadu.

Kompostér, nebo silo?

Už jste rozhodnutí, ale nevíte, jestli by obdarovaný ocenil spíš kompostér, nebo silo? Pokud má skutečně velkou zahradu, zvolte silo – nejjednodušší druh kompostéru. Kompostér je zase plastová nebo dřevěná nádoba s víkem, která dobře poslouží na malé zahrádce i obřím pozemku. Přečtěte si další informace o obou produktech. 

Rozhodli jste se nadělit svým blízkým pod stromeček kompostér či silo? Prohlédněte si naši nabídku.