Nevíte si rady, jak správně založit kompost? Dousloužil vám starý dřevěný kompostér a nechce se vám s trávou jezdit až do sběrného dvora? Nebo jste tímto způsobem recyklování absolutně nepolíbení a potřebujete pár užitečných rad, jak na to? Žádný problém! Vysvětlíme vám postup krok za krokem tak, aby pro vás kompostování byla naprostá hračka.

Najděte pro kompostér rovnou plochu

Nejdříve vyberte místo, kam kompostér postavíte. Při výběru rovné plochy pamatujte, že tam bude nějakou dobu stát. Při sestavování nehledejte dno. Kompostéry ho nemají, aby měly mikroorganismy k půdě snadný přístup. Styk s půdou je totiž pro kvalitní kompost naprosto nezbytný.

Suché i mokré větve jako základ kompostu

Aby se kompost nastartoval, musí dostat správný základ. Na ten jsou nejvhodnější suché i mokré větve, které zajistí přístup vzduchu. Větve nalámejte a vložte dospod.

Otevřete větrací otvory kompostéru

Větrací ventily slouží k pořádnému provzdušnění, proto je na závěr nezapomeňte otevřít. Jedenkrát za rok byste měli kompost i přeházet vidlemi. Pokud máte velkou zahradu a kompostujete ve velkém, pak se vám budou hodit kompostéry dva, které vám tuto “provzdušňovací práci” značně usnadní.

Správný poměr biologického odpadu

Pravidlo č. 1 zní: 2–3 díly dřevěného = 1 díl zeleného odpadu. Zelený materiál je plný dusíku a dřevěný je zase bohatý na uhlík. Společně pak vytvoří šťavnatý a plně funkční kompost.

 

Pořád v tom trochu plavete? Klikněte sem, a přečtěte si rady přímo na našem webu.