Kompost zapáchá? 3 nejčastější příčiny a jejich řešení

Založit kompost je skvělé rozhodnutí. Ale je to teprve začátek dlouhé cesty. O kompost je třeba se poctivě a pravidelně starat, abyste získali kvalitní hnojivo skoro zadarmo. Co dělat, pokud se kompostu nedaří a smrdí? Prozradíme vám nejčastější příčiny zápachu a jak se jich zbavit.

Číst dále 

Kompostér jako ideální vánoční dárek pro každého zahrádkáře

Pěstuje si někdo z vašich blízkých zeleninu na vlastní zahrádce, o kterou se teprve učí pečovat? Pak je volba vánočního dárku jasná – kompostér. Přečtěte si, jaké jsou jeho hlavní výhody a proč s ním u vánočního stromečku zabodujete u každého zkušeného i začínajícího zahrádkáře.

Číst dále 

Proč a jak podporujeme oběhové hospodářství

Konzumní společnost nahrává tomu, aby si člověk koupil produkt, použil ho a následně vyhodil. Tak vznikají biliony zbytečného odpadu, který má negativní vliv na kvalitu stávajícího života i životní prostředí.

S tímto problémem bojuje postupně celý svět, firmy začínají recyklovat, využívat obnovitelné zdroje a měnit sen o fungující cirkulární ekonomice za skutečnost. A my jsme jedni z nich.

Číst dále 

Silo S 1050 – novinka pro aktivní zahrádkáře a velké zahrady

Trávíte na zahradě každou volnou chvilku, nebo jen zkrátka máte rozlehlý pozemek? Mrkněte se na novinku od Jelínek–Trading. Silo S 1050 pojme až 10 košů trávy či několik koleček shrabaného listí, a tak hravě obslouží zahradu o rozloze větší než 1 500 m². Navnadili jsme vás? Čtěte dále!

Číst dále 

Podívejte se, jak kompostuje náš kolega Pavel Rosman

Naše společnost vyrábí kompostéry z recyklovaných plastů více jak 25 let. Dovolím si tvrdit, že ve výrobě jsme na špici, což dokazuje široká paleta výrobků – kompostérů. Nemohu však tvrdit, že jsme profesionálové v kompostování. Zahrádkářům se snažíme poskytnout rady, které jsme načerpali z odborné literatury a také z vlastních zkušeností. Číst dále 

Kuchyňský odpad nepatří do koše, ale do kompostu. A to i v zimě!

Vyhazujete skořápky, lógr z ranního turka i slupky od banánu? Chyba! Schovejte si veškerý bioodpad z kuchyně, na jaře se vám bude hodit. Také si připomeňte, jaké zbytky stávající kompost podpoří a co naopak přiláká potkany a jiné hlodavce. Číst dále 

Jak v zimě správně kompostovat

Nenechte se odradit ročním obdobím a kompostujte po celý rok. Pokud nemrzne, až praští, a máte kvalitní zahradní kompostér, nemusíte se zamrznutého kompostu vůbec obávat. Stačí mít zásobu suchého materiálu a mikroorganismy správně krmit. Sepsali jsme pro vás pár tipů, jak na to.

Číst dále 

4 kroky, jak správně zazimovat zahradu

Listopad je ideálním měsícem pro uložení zahrady do zimního spánku. Postarejte se o trávník, dřeviny i rostliny, ať vám můžou na jaře opět dělat radost. Nevíte, jak na to? Prozradíme vám pár tipů!

Číst dále 

Kam se spadaným listím? Do kompostu!

Podzim je oficiálně tady, listí na zahradě se pomalu hromadí, a tak vyvstává otázka, kam s ním. Spálit? V žádném případě! Nejenže by na vás nejspíš naběhl soused s vidlema, ale také byste se připravili o cennou surovinu. Raději listí šoupněte do kompostu a vyrobte si kvalitní humus.

Číst dále 

Kompostér, nebo silo – co je lepší?

Chcete si založit kompost, ale nevíte, jestli sáhnout po kompostéru, nebo si pořídit silo? Poradíme vám! Přečtěte si, jaký je v obou produktech rozdíl a vyberte si možnost šitou na míru vaší zahradě.

Číst dále 

Jak kompostovat posekanou trávu?

Co s posekanou trávou? Možností máte hned několik. A ta nejvýhodnější? Kompost! Každý hospodář a majitel zahrady to zná. Po posečení sice trávník opět nabyde krásného a upraveného vzhledu, ale pořádná kupa nahromaděné trávy vytvoří nejednu vrásku na čele.

Číst dále 

Užitečné rady, jak založit kompost

Nevíte si rady, jak správně založit kompost? Dousloužil vám starý dřevěný kompostér a nechce se vám s trávou jezdit až do sběrného dvora? Nebo jste tímto způsobem recyklování absolutně nepolíbení a potřebujete pár užitečných rad, jak na to? Žádný problém! Vysvětlíme vám postup krok za krokem tak, aby pro vás kompostování byla naprostá hračka. Číst dále 

Jaro je tu, přišel čas uklidit zahradu!

Sníh taje, zimní bundy pomalu nahrazujeme lehčími kabátky a někteří už dokonce suší prádlo na balkónech a zahradách. To znamená jediné. Přišlo jaro! Ideální doba uklidit zahradu a připravit ji na další sezónu. Jak začít a kam se zahradním odpadem? Číst dále